Скиорите мислеха, че България е в Африка…Вече имам и фенки в спортното училище в Самоков
Започнах насила със скоковете, признава чудото Зографски
Сензацията в българския спорт вече се казва Владимир Зографски. 17-годишният ски скачач мери сили с елита от тази зима и вече е в топ 30 за световната купа. Неговото 16-о място в Оберсдорф (Гер) на първия турнир от веригата „Четирите шанци“ го изстреля в полезрението на световните медии. Владимир и неговият баща и треньор Емил Зографски (участник на олимпиадите в Калгари 88 и Албервил 92) се завърнаха за кратка почивка в родния Самоков. Тийнейджърът покара ски на Боровец и заляга над учебниците, а днес е на изпити по история и по география в спортното училище. Зографски даде пресконференция на Витоша вчера по време на третото издание на кампанията „Научи се да караш ски“.
– Как се чувствате сред големите?
– Чувствам се доста добре. Приятно ми е това внимание от страна на другите съ
стезатели, на медиите. Вече имам и фенки в спортното училище в Самоков.
– Имате ли вече приятели в чуждестранните отбори?
– Да. От този сезон вече всички ме познават и поздравяват. Смятам повечето за приятели с изключение на германци, австрийци, които имат голямо самочувствие и традиции в ски скока. Важното е, че всички знаят откъде съм, че България не е в Африка, както смятаха някои.
– А знаят ли, че в България няма нито една работеща ски шанца?
– Дори не подозират и изобщо не ме питат колко шанци имаме.
– Успехите ви не са случайни. Как ги постигате?
– С много труд и лишения на цялото ни семейство.
– Искали сте да станете футболист като дете? Защо не го направихте?
– Баща ми не разреши. (Защото не мога да му помогна в този спорт, намесва се Емил Зографски.)
– Насила ли започнахте да тренирате ски скокове?
– Комай да. В началото ме беше страх. Бях на осем години, когато направих първия си скок на Боровец от 25 метра. Паднах и не беше много приятно. Но вече свикнах. Пак си е страшно, особено от шанци за ски полети. Но самото летене е приятно.
– А майка ви идва ли да ви гледа на състезания?
– Не, тя дори не ги гледа по „Евроспорт“, когато предават директно. Страхува се. Гледа само записите, защото тогава е сигурна, че с мене всичко е наред. Майка ми е фризьорка в Самоков. Беше много против да се занимавам със ски скокове. Искаше да е нещо не толкова опасно и рисковано. Но нямаше думата по този въпрос.
– Кое е най-неприятното от тренировките?
– Физическата подготовка, вдигането на щанги.
– На „Четирите шанци“ защо изглеждахте недоволен след всеки скок?
– Защото на тренировка скачах много повече.
– Отшумя ли контузията на ръката и как я получихте?
– Бях на лагер в Австрия и паднах. Беше само няколко дни преди първия турнир от „Четирите шанци“ в Оберсдорф. Разместили се бяха костици и няколко дни носих шина. Но сега съм добре.
– Защо ви дисквалифицираха на турнира от „Четирите шанци“ в Инсбрук.
– Грешката беше моя. Оказа се, че съм с 200 грама по-лек и според стандартите ските ми са с 1 сантиметър по-дълги. Тегло се губи и от самия стрес. (Тук се намесва бащата Емил и обяснява, че показанията на кантара зависят от начина, по който стъпваш на него. На техния кантар Владимир е бил в нормата.)
– Имате и друг случай, при който костюмът ви не беше изправен. Защо все на вас се случва?
– При гащеризона проблемът дойде от ластика, който замръзна от големия студ, минус 25 градуса, и не се разтягаше. Сега гледам на всичко това с чувство за хумор.
– С колко чифта ски и с колко гащеризона разполагате този сезон?
– С два чифта хубави ски, което е достатъчно, и с шест гащеризона, което е твърде малко. Германските и австрийските състезатели скачат с нов гащеризон на всеки старт. Екипировката ми струва сто хиляди евро. Осигурява ги Българска федерация по ски и нейните спонсори.
– Какво класиране ще ви задоволи на световното за младежи, което започва на 26 януари в Естония?
– Място в шестицата ще бъде добре.
(Емил Зографски: Влади е изграден технически като състезател, но има още потенциал. Трябва да израсте, да стане психически по-издръжлив на натоварванията.)
– Кое от досегашните ви класирания считате за най-голямо ваше постижение в кариерата?
– Сребърният медал на европейския младежки фестивал преди две години, медалите от неофициалното световно за деца, а също и петото място на лятното Гран при във Франция.
– С какво се разтоварвате?
– С компютърни игри. Говоря с приятели във фейсбук и в скайп.
Мара Калчева
Пламен Вълков
в.Стандарт